ما داریم مهمانان36 آنلاین

گزارش ها و مقالات

روند ده ساعته رای دهی درافغانستان پایان یافت
محمد نادرمحسنی رییس کمیسیون شکایت های انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که تا دوروز دیگرتخطی های صورت گرفته درروز
ادامه مطلب
روزِ درانتظار فراررسید ورای دهی93 درافغانستان آغازشد
با روشن شدن روز، اما درپنهان بودن آفتاب، بسیاری از باشنده های کشوربه شمول مقام های عالی رتبه ونامزدان ریاست جمهوری به
ادامه مطلب
رهبرواعضای حزب حرکت اسلامی افغانستان ازداکترزلمی رسول حمایت کردند
سید حسین انوری رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان با هزاران تن ازهواخواهانش درخیمه‏ی لویه جرگه از نامزدی داکتر زلمی رسول و
ادامه مطلب
غزنی وفرصت های درحال ازدست رفتن
غزنی که از جمله ولایات باستانی کشور به حساب می آید زمانی مرکز آمپراتوری عظیم غزنویان بود و بنابر موقعیت جغرافیایی که دارد
ادامه مطلب
بانک نوت های افغانی با نشانه های جدید جایگزین بانکنوت های کهنه می شود
نورالله دلاوری رییس عمومی بانک مرکزی درروز های پایانی  سال 1392 ازتدابیر جدید ایمنی برای جلوگیری از تقلب دربانک نوت های
ادامه مطلب
  شماره 64

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ثبوت درفيسبوك و تويتر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aura Company Web Services        
 
 
30% تخفیف در میزبانی و دیزاین
 
نقش ایمان و عبادت در درمان افسردگی
سه شنبه, 25 جنوری 2011 14:05
نویسنده : حسنیه محقق
(هدايت شدگان) كسانى هستند كه ايمان آورده و دلهايشان به ياد خدا آرام مى‏گيرد. بدانيد كه تنها با ياد خدا دلها آرام مى‏گيرد. (رعد/28)
افسردگی از جمله عام‏ترین اختلال‏هایی است که مردم زیادی، از جمله مردم کشور ما به آن مبتلا هستند. افسرد‏گي يک تغيير حالت رفتار، به صورت مداوم و پايدار است که مي‏تواند جنبه‏هاي مختلف زند‏گي انسان را در بر گيرد. این بیماری با احساس بي‏ارزشي، احساس گناه، احساس تنهایي، نااميدي، غمگيني، شک و ترديد مکرر در کفايت و توانایيهاي شخصي مشخص مي‏شود. گاهي ممکن است افکار خودکشي نيز وجود داشته باشد. دقت شود که همه ما گاهي احساس دلتنگي و غم مي‏کنيم، باید توجه کرد که حالت‏های غمی که بعضاً به ما رخ می‏دهد، حالت‏های طبیعی هستند و ارتباطی به این اختلال ندارند.  

افسردگی بیماری بسیار شایع عصر ماست و در تمامی جهان روندی فزاینده دارد. این در حالی است كه حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی یا از بیماری خود بی خبراند و یا بیماری آنها چیزی دیگر تشخیص داده شده است.
افسردگی یك بیماری اختصاصی نیست، بلكه در تمام سنین و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر می‏شود. این مرض بیماری ساده یی نیست، بلكه انواع گوناگون دارد، به طوری كه در بعضی افراد به صورت‏هایی ظاهر می‏شود كه ما عموماً آنها را افسردگی نمی‏شناسیم. افسردگی پس از آنكه درمان شد، غالباً باز می‏گردد.

افسردگی مسایل گوناگونی به همراه دارد. غیر از مسایل طبی و اندوه كه بسیار شایع است، فرد مبتلا به افسردگی خود را در كارها مورد تبعیض و از نظر اجتماعی مطرود و حتی منفور خانواده خود می‏بیند. گاهی انزوای همراه با افسردگی، بیمارانی را كه وضع درمان‏پذیر دارند، به دوری از مردم یا به سوی مرگ سوق می‏دهد. درباره افسردگی خبرهای خوشی نیز وجود دارد: بیشتر انواع افسردگی قابل درمان اند.

نشانه ها و عوامل:
یکی از رایج‏ترین علایم و شاخص‏های افسردگی، از دست‏ دادن علاقه به امور روزمره طبیعی است. انسان علاقه و خوشحالی خود را در فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می‏برده از دست می‏دهد، این مورد «بی‏لذتی» خوانده می‏شود.  از علایم و نشانه‏های دیگر افسردگی می‏توان از گوشه‏نشینی، عدم حضور در جمع(میل به تنها بودن) بی‏اشتها شدن، یبوست(قبضیت)، زودرنج بودن و... نام برد.
آنچه می‏توان از آن به عنوان عوامل ایجاد کننده و تقویه کننده افسردگی نام برد، در بعضی موارد، شامل از دست دادن اعضای فامیل، جنگ ها، طلاق، ازدواجهای اجباری، فقر، بیسوادی، خشونت‏های رایج در جامعه، توهین و تحقیر از سوی دیگران و... می‏باشد.

درمان:
علاوه بر راه‏های درمانی کیمیاوی و دارویی که برای این بیماری یا اختلال وجود دارد، از راه‏های دیگری نیز می‏توان بر این مشکل غالب شد؛ درمان افسردگی با تکیه بر خداوند و انجام عبادت‏ها، از جمله پاسخ دهنده‏ترین و کارآ‏ترین راه‏های درمان این اختلال است که می‏تواند بدون کدام عارضه جانبی ریشه این اختلال را در بدن از جا بکند. یکی از ضررهایی که داروهای کیمیاوی به همراه دارند، عارضه‏های جانبی آنها است.

ایمان به خدا:
روانشناسان بر اين باورند كه در ايمان به خدا نيروي خارق‏العاده‏یی وجود دارد كه نوعي قدرت معنوي به انسان مي‏بخشد و در تحمل سختي‏هاي زندگي او را كمك مي‏كند و از نگراني، اضطراب و در نتيجه پيامدهاي زيانباري چون افسر‏دگي و خودكشي باز مي‏دارد.
انسان، با ایمان و اعتقاد به خدا و اینکه او را به عنوان یک تکیه‏گاه مطمین و همیشگی قبول داشته باشد، می‏تواند اعتماد‏به نفس خوبی به دست آورده و از عدم خودباوری به دور باشد. همچنین این کار سبب می‏شود که او از ابتلا به اختلالی چون افسردگی به دور باشد و یا اگر قبلاً به آن دچار شده باشد، ایمان به راحتی می‏تواند او را از این مشکل رهایی بخشد.

قرآن:
قرآن نیز خود را به عنوان يك درمانگر و درمان معرفي مي‏كند، چنانچه می‏فرماید:
 ای مردم به یقین برای شما از جانب پروردگارتان اندرزی و درمانی برای آنچه در سینه‏هاست و رهنمود و رحمتی برای روی آورندگان [به خدا] آمده است. (یونس/57)
این آیه دلیل مشخص و بارزی برای این نکته است که یکی از اسرار قرآن، درمانگر بودن آن است و آنچه در آیه‏های آن گنجانده شده و چیزی که در معنای آن نهفته است، آرامش جسمی و روانی خوبی را به همراه می‏آورد.
خواندن قرآن و یا هم گوش دادن به صدای آن، تأثیر عمیقی در آرامش روان و از بین بردن افسردگی دارد. علاوه بر صوت زیبایی که هنگام خواندن قرآن به وجود میاید، تعمق در معانی آن نیز سبب ایجاد نوعی آرامش عمیق در انسان می‏گردد.

دعا:
برای پیشگیری و درمان افسردگی، بزرگان دین، بر نگرش صحیح افراد از خود، هستی، خدا، زندگی و سنّت‌های حاکم بر آن تأکید کرده و آموزش‌های لازم را داده‌اند.
از آنجا که دعا و نیایش نیز برخاسته از باورهای ویژه‌یی است، می‌تواند به پیشگیری و درمان افسردگی کمک کند. دانستن معنا و هدف زندگی، احساس تعلق داشتن به منبع والا و امیدواری به یاری خداوند در شرایط سخت زندگی، همگی از جمله باورهایی هستند که افراد با بهره‌مندی از آنها می‌توانند از ابتلا به افسردگی پیشگیری کنند. در روایت‏ها، افسردگی را به «غم» تعبیر کرده و البته یادآور شده‌اند که از دعا برای درمان آن استفاده کنید.
ديـل كـارنگي، نویسنده و روانشناس امریکایی مي‌گويد: «دعا كردن سه احتياج اصلي روان شناسي را كـه هـمـه‏كـس اعـم از مؤمن و مشرك در آن سهيم اند، برآورده مي‌كند»
الـف) در مـوقع دعا كردن چيزهايي را كه باعث زحمت و ناراحتي مـا شده است بر زبان جاري مي‌سازيم؛ دعا كردن همان عمل يادداشت كردن روي كاغذ را انجام مي‌دهد.
ب) هـنـگام دعا كردن اين احساس به ما دست مي‌دهد كه يك شريك غم پـيدا كرده‌ايم و تنها نيستيم. تمام روانشناسان تأييد مي‌كـنـند كه وقتي ما گرفتار هيجان و غمهاي فشرده در سينه و درد روحـي هـستيم, براي معالجه لازم است مشكل و گرفتاريهاي خود را بـراي كسي بگوييم و به اصطلاح درد دل خود را خالي كنيم. وقتي كه مـا نمي‌توانيم این حرف‏ها را به کس دیگری بگوییم، هميشه مي‌توانيم خداوند را محرم اسرار خود قرار دهيم و این چیزی است که می‏توان آن را بخشی از ناخودآگاه انسان خواند؛ زیرا انسان در وقت مشکل با نیرویی خود به خود نام خداوند را به زبان می آورد و از او طالب کمک می‏شود.
ج) دعا كردن انسان را وادار به كار مي‌كند و اینگونه با مصروف شدن، کمتر به چیزهایی که سبب ایجاد افسردگی می‏شوند فکر می‏کند.

نماز:
هر انسان طبیعی در حدود 3/1 عمر خود را در خواب به سر می‏برد و تأثیر خواب بر روان و جسم انسان از دانسته‏های مسلم علم طب است. به طوری که امروز تغییرات خواب انسان، از عوامل مهم و قابل توجه در زمینه ابتلا به بیماریها به حساب می‏آید.
در اشخاص مبتلا به افسردگی، میزان خواب به نحو چشمگیری افزایش و یا به ندرت کاهش پیدا می‏کند. تغییرات خواب انسان در بیماریهای جسمی نیز بسیار چشمگیر است، به خصوص اگر تأثیر ناراحتیهای روان انسان بر جسم او را در نظر داشته باشیم و به یاد آوریم که بیش از 60 درصد مراجعه‏کنندگان به شفاخانه های عمومی، در واقع از یک مشکل روانی رنج می‏برند. به این ترتیب ایجاد صحت خواب، در واقع یک رکن مهم صحت روانی و جسمی به حساب می‏آید و هر عاملی که در تنظیم صحت خواب مؤثر باشد، پیشگیری کننده و حتی درمانگر بسیاری از بیماریهای جسمی و روانی است.

امروز نخستین اصلی که در ایجاد صحت خواب، توسط جدیدترین منابع علمی دنیا توصیه می‏شود، بیدار شدن هر صبح در یک وقت مشخص از خواب است. دانشمندان درباره خواب صبح اطلاعاتی به دست آورده‏اند که بسیار منطبق با مبانی دین اسلام می‏باشد.
یک نگاه کلی به جدول اوقات شرعی نشان می‏دهد که وقت نماز صبح، در تمام طول سال، با در نظر گرفتن تغییرهای ناشی از حرکت‏های وضعی و انتقالی زمین، زمان ثابتی است و اقامه کننده نماز صبح با برخاستن پس از اذان، در واقع اساسی‏ترین گام را در جهت رعایت صحت خواب و در نتیجه آن، سلامت بدنی و تعادل روانی برداشته است.

و اما نکته اصلی تأثير نماز بر پیشگیری و درمان افسردگی:
دانش طب طی چند دهه اخیر موفق به اکتشاف‏های مهمی پیرامون خواب شده است و آن کشف بخش مهم در طول خواب انسان به نام خواب REM بوده است؛ REM آن مرحله از خواب انسان است که پس از آن که در حدود 45 دقیقه از به خواب رفتن انسان گذشت، آغاز می‏شود و به مدت کوتاهی حدود 10 تا 15 دقیق ادامه می‏یابد.
در طول مرحله REM خواب، تمام عضله‏های اسکلیتی بدن، به طرز اسرار آمیزی از کار می‏افتد و شخص کاملاً بی‏حرکت می‏شود و نوار مغزی شخص به جای حالت خواب، حالت بیداری کامل را نشان می‏دهد. به طوری که در این حالت مغز از فعالیت بالایی برخوردار است. کل دوران REM در طول یک خواب 8 ساعتی، در اشخاص طبیعی 90 دقیقه خواهد بود و قسمت اعظم آن در ساعت های نزدیک به صبح به وقوع می پیوندد.
علاوه بر اين يك روش درمانى جديد براى بيماران افسرده، بيدار نگه داشتن آنها براى كاهش ميزان REM است، كه بهترين شكل آن نماز صبح است. زمان نماز صبح كه مورد تأكيد قرآن و همچنين بسيارى از روايت ها بوده، سبب كاهش قابل توجه ميزان خواب REM در اشخاص مى‏شود؛ زيرا شخص نمازگزاری که خود را ملزم به اقامه نماز صبح مى‏داند و بايد صبحگاه بيدار شود، پس در حقيقت جلو ورود به مرحله قابل توجهى از REM را مى‏گيرد. از اين جهت ‏بيدارى صبحگاهى براى نماز، خود به تنهايى مى‏تواند يك عامل مهم بدون عارضه در پيشگيرى از افسرد‏گى به شمار رود كه بر تمام روشهاى درمانیِ دارويى و غير‏دارويى برتری دارد؛‏ چرا كه پيشگيرى بر درمان مقدم است.
امروز دانش طب به اثبات رسانده است که در بیماری افسردگی یکی از تظاهرهای مهم، افزایش یافتن طول خواب REM نسبت به میزان طبیعی است. به طوری که شخص افسرده به میزانی بیش از سایر اشخاص خواب می‏بیند؛ یعنی زمان بیشتری را در مرحله REM بسر می برد. زمان نماز صبح به گونه‏یی قرار گرفته است که سبب کاهش دادن قابل ملاحظه میزان خواب REM در اشخاص می‏شود.
 از این جهت بیداری صبحگاهی برای نماز، خود به تنهایی می‏تواند به عنوان واکسینی در پیشگیری افسردگی و حتی دارویی در درمان افسردگی مطرح باشد. لازم به توضیح است که خواب REM در حد تعادل برای سلامت و رفع خستگی لازم است، اما میزان زیاد آن منجر به مشکلات مختلف از جمله افسردگی می شود و نقش نماز به عنوان متعادل کننده میزان REM مطرح است.
پس در نتیجه می‏توان گفت، نقش ایمان و عبادت‏ها در جلوگیری، کاهش و حتی از بین بردن افسردگی و سایر بیماریهای روانی، بسیار بارز و پررنگ است. پس بهتر است تا حد امکان در کنار داروهای کیمیاوی، از روش‏های معنوی برای کمرنگ کردن و از بین بردن این اختلال‏ها استفاده کرد و تا آنجا که می‏شود از داروهای کیمیاوی استفاده کمتری صورت گیرد؛ زیرا تأثیر مخرب مواد کیمیاوی بر اعضای بدن، تأثیری گریز ناپذیر و تا حدودی حل ناشدنی خواهد بود.
 

 

 

 

بيوگرافي

 سومری ها
سومری‌ها قومی بودند که خود شاخۀ جداگانه از نظر نژادی و زبانی تشکیل می‌دادند و با هیچ‌یک از اقوام امروزی خویشاوندی
ادامه مطلب
سازمان ملل
سازمان ملل متحد، به انگلیسیس: United Nations  با مخفف  UN، سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل
ادامه مطلب

زنان

اززن پروری تا زن ستیزی
امروز در کشور ما گویا بیشتر از یک دهه است که فرهنگ زن ستیزی جایگاهش را به زن پروری و حرمت گذاشتن به زن بعداز زمان طولانی
ادامه مطلب
امتحان رقابتی برای دریافت وظیفه معلمی دروزارت معارف آغاز می گردد
وزارت معارف با نشر خبرنامه ازتمام متقاضیان برای شمولیت دربخش تدریسی وزارت معارف خواسته است که فورم های شمولیت امتحان را
ادامه مطلب

ذره بين سرخ

نظامیان بین‏المللی خارج نشده از افغانستان، القاعده جان گرفت
شایعات های بیرون شدن سربازان بین‏المللی از افغانستان، صدای القاعده را بلند کرده است، صدای که نزدیک به سه سال پیش ازسوی
ادامه مطلب
قیام مردم کابل 34 سال قبل
درست 34 سال پیش از امروز باشنده‏های کابل قیام سراسری را با سر کشیدن شعار و سلاح مقدس الهی و کلمه مبارک "الله اکبر"در برابر
ادامه مطلب

سفرنامه

ولايت ‏بلخ  كه با تاريخ 5‏هزار ساله در نقطه‏ی شمالي كشور عزيز ما موقيعت دارد،  در گذشته به نام‏هاي 
ادامه مطلب
این دره، واقع در ولایت میدان وردک است. خوب است در آغاز شرح اجمالی از این ولایت داشته باشیم: ولایت وردک که
ادامه مطلب
کابل-چهارشنبه- 15- جدی   آنچه مرام اصلی این بخش است، آشنایی اجمالی و مختصر شما خواننده عزیز با وضعیت
ادامه مطلب

ورزش

بسیاری از باشنده های افغانستان دست آورد های ورزش را دلیلِ درزنده شدن نام افغانستان ودرخشش بیرق افغانستان
ادامه مطلب
دراین تورنمنت که به مناسبت فرارسیدن نوروز 1393 خورشیدی درمجتمع ورزشی آسمایی راه اندازی شده است  153 ورزشکار از
ادامه مطلب
کرام الدین کریم رییس کمیته ملی الپیک که روز چهارشنبه تازه از شهر" زوریخ " سویس با جایزه جوانمردی جهانی فیفا
ادامه مطلب